I Česko je domovem vzácných kamenů

autor: | 24. 05. 2020 | Nezařazené

Kouzlu drahých kamenů propadali lidé od svého počátku. V daleké minulosti vzácné kameny nacházely celou řadu uplatnění. Některé druhy se používaly k barvením, jiné pro výrobu kultických předmětů a další zase pro účely léčebné. Největší využití však nacházely jako ozdoby šperků. Naleziště vzácných kamenů jsou rozmístěná po celém svět, každý totiž vznikl za jiných podmínek. Některé vzácné kameny se nacházejí i u nás.

České granáty

Tyto vzácné kameny nacházející se i na našem území, nejsou sice velké, ale mají stálou barvu a velkou odolnosti vůči horku a kyselinám. Mezi naleziště granátů v Čechách patří především oblast Českého středohoří, menší naleziště se nachází v Podkrkonoší, v okolí Nové Paky. Méně kvalitní granáty bychom mohli najít v okolí Kolína. Mezi významná světová těžiště patří oblasti Jihoafrické republiky, Tanzanie, Arizony či Jakutska.

Ke granátům se nejčastěji pojí zbarvení červené, jež je následkem příměsi oxidu chromitého. Můžeme se však setkat i s dalšími barevnými spektry. Patří mezi ně barva žlutá, oranžová, červenohnědá, hnědá, černá a dokonce i zelená.

Vltavíny

Tyto vzácné kameny celé škály zelených až olivově hnědých odstínů mají svůj původ v okolí řeky Vltavy (odtud pramení jejich název), především v oblasti jižních Čech. Největší naleziště je zaznamenáno v oblasti mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny. Jejich vznik je odhadován jako následek pádu velkého meteoritu na povrch zemský, který způsobil během výbuchu extrémně vysoké teploty a tlak.

Záhněda

Patří mezi odrůdy křemene a její zbarvení způsobují příměsi křemíku, sodíku a lithia. Tento dosti rozšířený polodrahokam je vyhledáván pro svoje hnědavé zabarvení. Své využití nachází především při výrobě šperků. Nejčastěji pochází z nalezišť v jižních Čechách nebo z oblasti Vysočiny (Dolní Bory).

Podobné články